SKVS Slavia Hradec Králové

Kontakt: skvs@slezskaplovarna.cz

Začátek činnosti vodáckého oddílu kanoistiky - předchůdce dnešního "Sportovního klubu vodního slalomu Hradec Králové - se datuje od 19.10.1957, kdy v Hradci Králové vznikl kanoistický oddíl při Tělovýchovné jednotě Dům armády, posléze přejmenovaná na Tělovýchovnou jednotu Žižka. Tato jednota byla na společné Valné hromadě sloučena s Tělovýchovnou jednotou Slovan a dostala konečný název Tělovýchovná jednota Slavia Hradec Králové, při které činorodě působil také zmiňovaný kanoistický oddíl, který měl svoje sídlo na loděnici v areálu Vojenské plovárny na řece Orlici. Po požáru loděnice v roce 1967 byl s velkou pomocí Správy tělovýchovných a rekreačních zařízení (STARZ, která přešla v roce 1972 po Technické služby města Hradec Králové) kanoistický oddíl přestěhován na základě smlouvy o užívání proti proudu Orlice na Slezskou plovárnu Na Mlejnku, kde se ve skromných podmínkách zabydlel, využíval dřevěné kabinky, svépomocí si členové vybudovali sklad lodí a hlavně pokračovali v závodní činnosti a to jak ve slalomu , tak sjezdu na divoké vodě. V dubnu 1991 se oddíl kanoistiky po dohodě s TJ Slavia Hradec Králové osamostatnil jako samostatný právní subjekt pod názvem Sportovní klub vodního slalomu Slavia Hradec Králové. Do vínku dostal od mateřské Jednoty formou Hospodářské smlouvy veškerý majetek, který oddíl užíval a část pozemků areálu Slezské plovárny do trvalého užívání. Přes velmi skromné podmínky se oddíl může chlubit nemalými sportovními úspěchy svých členů, jichž bylo za více než šedesátiletou historii klubu několik stovek od žáků až po veterány. Oddíl reprezentovala například několikanásobná mistryně republiky Irena Komancová, jejímž největším úspěchem byla stříbrná medaile z mistrovství světa v Meranu. U nás začínala také československá reprezentantka Zuzana Mazancová. Ve výčtu úspěchů nelze opomenout Tomáše Renčína, který byl několikanásobným mistrem republiky a ještě v roce 2009 získal s parťákem Miro Hajdučíkem, dřívějším velkým soupeřem a dvojnásobným mistrem světa, zlatou medaili ve slalomu na World Masters Games na olympijském kanále v australském Sydney. Z úspěchů v žákovském věku lze připomenout mistra republiky ve slalomu Radka Polívku, který dodnes s úspěchem reprezentuje náš klub v Českém poháru ve sjezdu. Někteří naši členové s přibývajícím věkem přesedlali na rafty, kde ještě v nedávné minulosti proháněli mládí v Českém poháru v raftingu a v současnosti se stále drží v první polovině startovního pole. V našem oddíle také nějaký čas působil, když byl na studiích, nynější předseda olympijského výboru České republiky MUDr. Milan Jirásek a také v juniorském věku David Matásek, nyní člen činohry Národního divadla.

Akademický vodácký klub

Akademický vodácký klub vzniknul z iniciativy studentů, kteří se věnují kanoistice ve všech jejích formách a je součástí SKVS Slavia Hradec Králové. Sdružuje studenty ze všech fakult Univerzity Hradec Králové. Součástí naší činnosti je pořádání vodáckých akcí a zájezdů všeho druhu, podpora rozvoje kanoistiky v Královehradeckém kraji, rozvoj edukace týkající se kanoistiky, pořádání kurzů v rámci výuky na fakultě i pro širokou veřejnost a mládež. Studenti z pedagogické fakulty, rozvíjejí znalosti z oboru, kterému se chtějí v budoucnu věnovat (tělovýchovné aktivity se zaměřením na vzdělávání, rekreologii).

Aktuality

 • Za český tým na Master Games v Turíně 2013 uspěli i hradečtí vodáci na C2 Hajdučík, Renčín

  Hostitelem letošních světových veteránských her (World Masters Games) se ve dnech 3. až 11. srpna 2013 stalo italské město Torino – utkalo se zde 18 tisíc sportovců z 35 zemí pěti kontinentů ve 29 sportech. Trať slalomového závodu v Ivrea na řece Dora Baltea o obtížnosti ww IV dokonale prověřila více než stovku závodníků a každý, kdo ji dokončil, byl vítězem sám nad sebou. Obtížnost byla srovnatelná s Labskou soutěskou či tratí pod Lipnem a sanitka tu nestála jen pro okrasu. Zručnost místních chirurgů vyzkoušel i Miro Hajdučík, ale od závodu ho pár stehů pod okem neodradilo.

  Více...

  Section: SKVS Slavia HK, Aktuality

  Váha: 1040

  Datum a čas události:

 • Zaznamenali úspěch v peřejích. Hradečtí vodáci slaví

  Královéhradečtí freestyle kajakáři, členové SKVS Slavia ze Slezské plovárny, Lucie Horká a Jan Špindler dosáhli velmi dobrých výsledků na druhém EuroCupu, který se konal ve dnech 26. – 28. července 2013 na pražském kanále v Troji. Ve velké konkurenci se hradečtí závodníci netratili, skončili jako nejlepší z Čechů, Horká sedmá a Špindler pátý. Původní zpráva zde.

  Více...

  Section: SKVS Slavia HK, Aktuality

  Váha: 1010

  Datum a čas události:

 • Hradečtí freestyle kajakáři zabodovali

  Královéhradečtí freestyle kajakáři,  členové SKVS Slavia Hradec Králové ze Slezské plovárny Lucie Horká a Jan Špindler, se o třetím květnovém víkendu zúčastnili závodu českého poháru v Plzni, na němž se sešla světová konkurence. A vedli si skvěle – J. Špindler porazil i úřadujícího mistra světa Jamese Bebbingtona z Anglie a svoji kategorii vyhrál, L. Horká skončila mezi ženami jako nejlepší domácí závodnice na 3. místě. Oba tak výrazněvylepšili umístění z předchozího závodu evropského poháru v německém Plattlingu, odkud si přivezli 9. a 15. místo.

  Více...

  Section: SKVS Slavia HK, Aktuality

  Váha: 100

  Datum a čas události: